A może separacja?

Separacja Siedlce

A może separacja?

Nasi Klienci często zastanawiają się co powinni zrobić w sytuacji w której się znaleźli. Słyszeli bowiem, że zamiast o rozwód, mogą wystąpić z pozwem o separację. Czym zatem jest separacja? Jakie są przesłanki jej orzeczenia i jakie niesie skutki?

Zgodnie z art. 611 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.
Zasadniczą różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest więc to, że sąd orzeka rozwód dopiero wówczas, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił nie tylko zupełny, ale i trwały rozkład pożycia, w przeciwieństwie do separacji, gdzie istotą jest jeszcze możliwość uratowania małżeństwa. Orzeczenie separacji może być następnie zniesione.

Może Cię zainteresować: ROZWÓD – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Orzeczenie rozwodu ma zaś skutek nieodwracalny. W związku z powyższym, separacja nie oznacza „wolności”, wręcz przeciwnie ma być czasem na przemyślenie i poukładanie spraw przez małżonków. Oczywistym jest zatem, że żadne z nich nie może wówczas zawrzeć kolejnego małżeństwa. Orzeczenie separacji przez sąd powoduje również powstanie z mocy prawa rozdzielności majątkowej oraz może skutkować obowiązkiem alimentacji wobec małżonka, a nadto rozstrzygnięciem co do władzy rodzicielskiej, kontaktów dziećmi i ich alimentacji.